Innowacyjny pomysł na baseball w szkołach podstawowych.

Lekcja wychowania fizycznego z udziałem piłek, pałek i rękawic baseballowych. Nikt też nie pyta nauczyciela czy zgubiły się piłki do nożnej i koszykówki. Brzmi egzotycznie jak na polskie realia i trochę jak z amerykańskiego filmu. Jednak dla kilkunastu dolnośląskich szkół podstawowych to całkiem normalna sytuacja. Dzisiaj na lekcji gramy w BASEBALL.

Kiedy w maju 2017 roku Klub Sportowy Baseball Wrocław ogłosił swoją inicjatywę wprowadzenia baseballu do szkół podstawowych wiele osób mogło patrzyć na ten pomysł z przymrużeniem oka.  Nie był to także projekt robiony na wielką skalę i w dużej mierze uzależniony od dostępnych środków przekazanych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Założenie było proste – na początek trzeba znaleźć 6 chętnych szkół z terenu Dolnego Śląska, które będą chciały wprowadzić u siebie pilotaż programu PLAY BALL. Następnie doposażyć zgłoszone szkoły w sprzęt baseballowy i przekazać wiedzę nauczycielom wf-u w jaki sposób prowadzić lekcje i sks-y z wykorzystaniem przekazanego sprzętu. Na koniec zorganizować turniej, który miał być celem, zachętą i motywacją dla uczniów, żeby bardziej przyłożyli się do prowadzonych w szkole zajęć z baseballu. Dodatkowo był to też taki „mały sprawdzian” dzięki, któremu nie tylko uczniowie, ale również organizatorzy mogli przekonać się jak to wszystko funkcjonuje podczas sportowej rywalizacji.

 

Trener z Barons Wrocław prowadzi szkolenie w programie PLAY BALL.

Pewnie przedstawiony schemat postępowania jest dosyć oczywisty i może w podobny sposób był już jakoś wprowadzany w różnych szkołach. Jednak zawsze trwałość takich inicjatyw była w zdecydowanej większości przypadków krótkoterminowa. Stąd też organizatorzy projektu PLAY BALL, zastanawiali się w jaki sposób mogą wzmocnić końcowe efekty i jak nie zostawić raz przeszkolonych nauczycieli samym sobie. W ramach projektu zostały wprowadzone trzy elementy, które miały być dodatkowym wsparciem dla nauczycieli pracującymi ze swoimi uczniami.

 

Pierwszym było utworzenie strony internetowej (www.play-ball.pl), na której zamieszczone zostały przygotowane filmiki z propozycjami różnych ćwiczeń baseballowych. Miało to dać możliwość nauczycielom stałego dostępu do baseballowej wiedzy w jednym miejscu. Filmy nie mogły być dłuższe niż jedna minuta, żeby można było je obejrzeć nawet na przerwie przed lekcją. Drugim elementem, który miał pomóc nauczycielom, to pokazy w ich szkołach i wspólne prowadzenie zajęć z doświadczonymi klubowymi trenerami. W większości przypadków taki pokaz połączony był z przekazaniem sprzętu do baseballu i inauguracją projektu w danej szkole. Trzecim elementem była broszura z zasadami gry. PLAY BALL, to uproszczone zasady gry w baseball. Przykładowo gra się ze stojaka i nie ma więc narzutów miotaczy, także osoba która przebiegnie czerwoną linię między bazami musi kontynuować bieg (bieg wymuszony) do kolejnej

Przyszli zawodnicy reprezentacji narodowej w akcji?

bazy – taka zmiana miała wyeliminować wieczną konsternację czy autujemy przez dotkniecie bazy czy zawodnika/zawodniczki a także zwiększyć bezpieczeństwo poprzez ograniczenie kontaktu. Pewnie przeciwników takiego upraszczania znalazłoby się wielu, jednak organizatorzy uznali, że takie podejście ma sens i testowali go podczas turnieju finałowego PLAY BALLallu. 

Turniej finałowy PLAY BALL, to faktycznie ukoronowanie całego projektu. 16 grudnia 2017 we Wrocławiu stawiły się ekipy z Lwówka Śląskiego, Przemkowa, Szczawna Zdroju, Wołowa, a także dwie wrocławskie szkoły z SP 109 i SP 44. Impreza przebiegła sprawnie, a sam mecz finałowy z udziałem szkół z Przemkowa i SP 44 z Wrocławia dostarczył niesamowitych emocji. Ostatecznie w górę puchar wzniosła ekipa z Wrocławia, ale wszyscy uczestnicy mogli być z siebie dumni, bo widoczna była ich praca jaką wykonali w okresie kilku miesięcy przed turniejem. Podczas rozdania nagród obecny był także przedstawiciel Ambasady Amerykańskiej – Scott Whitmore. Wprowadzona została także idea pucharu przechodniego, trochę na wzór amerykańskich szkół.

Po zakończeniu turnieju przyszedł czas na podsumowania i przymiarki do kolejnej edycji. Nie chodzi tutaj o to, żeby jednoznacznie powiedzieć sukces czy porażka. To by w niczym nie pomogło. Potrzebne były konstruktywne spostrzeżenia pozwalające wyeliminować to co było niepotrzebne oraz zwrócić uwagę na to co powodowało, że PLAY BALL całkiem dobrze przyjął się w szkołach.

Można snuć różne plany, mieć więcej lub mniej środków na realizację projektu. Jednak w opinii organizatorów to czynnik ludzki miał tutaj największe znaczenie. Nauczyciele, nauczyciele i jeszcze raz nauczyciele! Patrząc na cały projekt, to oni byli najważniejsi od samego początku – zgłaszali szkoły, przyjeżdżali na szkolenie, prowadzili zajęcia w szkołach, organizowali szkolną drużynę i dzielnie wspierali swoich podopiecznych podczas turnieju. Także to jak będzie wyglądała II edycja PLAY BALL zależało od nich, bo to oni decydowali o dalszej chęci współpracy. Tutaj trzeba przyznać, że się udało. Jednak tam gdzie zabrakło silnego przywódcy, dobrego organizatora oraz osoby motywującej dzieci i młodzież do działania, tam projekt okazał się tylko jednorocznym przedsięwzięciem. Całe szczęście był to tylko jeden przypadek.

Między pierwszą a drugą edycją, Klub Sportowy Baseball Wrocław zadbał o sprzęt dla kolejnych czterech wrocławskich szkół podstawowych. Było to możliwe dzięki dotacji Gminy Wrocław. Trzy szkoły wezmą udział w edycji 2018.

Wszystkie szczegóły załatwione. Zwycięzcy otrzymali trofea i medale.

PLAY BALL to z każdym rokiem nowe wyzwania i konieczność myślenia z wyprzedzeniem. Zaczynając od ważniejszych spraw, takich jak system rozgrywek przy 13, a nie jak dotychczas 6 szkołach. Pamiętanie o ułatwieniach dla szkół, np. pomoc w pokryciu transportu szkołom na turniej finałowy, bo dojazd na turniej eliminacyjny i finałowy, to być może już zbyt wiele. Kończąc na szczegółach, które w efekcie mogą odbić się na całokształcie realizacji projektu.

Jak będzie wyglądała II edycja PLAY BALL, która jest już w trakcie realizacji, a wielki finał szykowany jest na 15 grudnia 2018? Czas pokaże, ale bądźmy dobrej myśli, że kolejne kilkaset dzieci i młodzieży dzięki temu projektowi w praktyce będzie mogło spróbować czym jest baseball i softball. 

Więcej informacji o PLAY BALL znajduje się przez linki poniżej: 

____________________

http://www.play-ball.pl     http://www.facebook.pl/baseballdlaszkol    

https://www.youtube.com/watch?v=EZEmm4KHs-I     https://www.youtube.com/watch?v=dkEdke74JFw

https://www.youtube.com/watch?v=hSNT1Aj-nd8

 

 

pl_PLPL
en_USEN pl_PLPL